Choď na obsah Choď na menu
 


ĽUDOVÉ PRANOSTIKY O PRICHÁDZAJÚCEJ ZIME

ĽUDOVÉ PRANOSTIKY O PRICHÁDZAJÚCEJ ZIME. Aká bude tá najbližšia zima? Tuhá alebo taká, ako po predchádzajúce roky - málo snehu a veľké mrazy iba niekoľko dní. Gazdovia na starej dedine sa snažili odhadnúť podľa pozorovaní prírody, aká bude zima. Pozrime si to podľa toho, ako to spracovala do tohto zaujímavého článku Renáta Kubečková v novembrovom vydaní časopisu Doma v záhrade. 
PREDPOVEĎ PODĽA ZVIERAT. Vtáky boli odjakživa citlivým barometrom budúceho počasia, o čom hovoria aj tieto predpovede: Keď divé husi idú preč zavčasu v jeseň, bude skoro zima alebo Pipíšky prileteli, bude tuhá zima. Tuhá zima mala nastať aj vtedy, ak v zime vrany prilietajú blízko k ľudským príbytkom. Ľudia si všímali, že keď sú zvieratá v hore tučné alebo keď jelene neskoro medzi lane prichádzajú, býva dlhá zima. Charakter zimy predpovedalo aj správanie sa mravcov: Keď mravce robia veľké kopce, bude tuhá zima.
PODĽA SKALNÉHO OVOCIA. Ak kvitnú stromy v novembri, zima bude trvať do mája. Na blížiacu sa tuhú zimu poukazuje aj prípadné neopadané lístie zo stromov. Neskoré spŕchnutie stromov predpovedalo ostrú zimu. Tuhá zima sa prikráda aj vtedy, keď dlho list zo stromu nepadá. Na tuhú zimu príroda ľudí pripravila, keď mnoho žaludu, bukvy, tŕnok, šípok a podobného skalného ovocia urodila. Podľa ďalšej pranostiky: Keď veľmi zarodia mak, buk a lieska, bude tuhá zima a mnoho snehu.
ČO PREDPOVEDAJÄ SVÄTÍ? Na svätého Huberta (3. novembra) ide teplo do čerta. Od svätého Martina (11. novembra) zahreje iba perina. Klement zimu obľubuje (23. novembra), ale keď je Katarína (25. novembra) na ľade, Vianoce budú na blate. S tým počasím to však nebývalo vždy jednoznačné, čo potvrdzuje aj porekadlo: Martin, Klement, Katarína, raz je teplo a raz zima. Ak v posledný novembrový deň na sv. Ondreja (30. novembra) sneží, sneh dlho leží.

 
 

 

PortrétPosledné fotografie


Kontakt

admin:

ernestpetlak@gmail.com

vilo.zitnansky@gmail.com

Mail listArchív

Kalendár
<< október >>
<< 2018 >>
Po Út St Čt So Ne
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31