Choď na obsah Choď na menu
 


Rady pre záhradkárov

3. 4. 2008

Záhradkárska poradňa

Eva Ferková Vasilová, Rádio Slovensko

 

Konáre dvadsaťpäťročnej jablone Jonatán 8 rokov po zmladení opäť rodia jablká typickej veľkosti, farby aj chuti.

Čas od decembra do marca je obdobie vegetačného pokoja, keď na ovocných stromoch treba urobiť rez.

R: Možno rezať stromy v tomto mrazivom počasí?
F: Za mrazu a zvlášť za tak hlbokého by sme nemali rezať, lebo zmrznuté drevo je tvrdé a krehké a rezné rany sa v mraze horšie ošetrujú, balzam na zatieranie je stuhnutý. V takomto počasí sa treba najprv na rez pripraviť. Nabrúsiť pílky, nože, opraviť rebríky, prezrieť stromy a urobiť si súhrn, ktoré stromy budeme rezať na udržanie úrodnosti a ktoré sa budú musieť zmladzovať.

R: Pripomeňme si zásady udržujúceho rezu.
F: Týmto rezom sa ošetria dobre rodiace stromy a jeho účelom je úrodnosť udržať. Zo stromu odstránime poškodené, prípadne choré konáre, do stredu smerujúce konáre a všetky nesprávne nasadené mladé výhonky, tzv. vlky. Vyrastajú zo spiacich púčikov na kostrových konároch a keby sme ich všetky ponechali, zbytočne by zahustili strom. Ponecháme len tie jednoročné výhonky, ktoré dobre zapadajú do koruny stromu. Ich skrátením donútime spiace púčiky k tvorbe plodonosného obrastu, na ktorom bude v ďalších rokoch úroda.

R: Za akým účelom sa zmladzujú ovocné stromy?
F: Každý ovocný strom počas svojho života prejde tromi fázami. Je to fáza rastu, fáza rodivosti a fáza stárnutia, po ktorej strom hynie. Ak chceme predĺžiť obdobie rodivosti u stromu, ktorý prestáva rásť, ročné prírastky na dreve sú malé a začína rodiť ovocie, strácajúce charakteristické vlastnosti pestovanej odrody, musíme zmladzovať. Ak je strom veľký, zmladzujeme po častiach, napr. zmladíme každý rok jeden kostrový konár. Režeme na 4 až 5 ročné drevo a zásadne na konárový krúžok, aby sa rany dobre zavalili.

R: Čo sa deje so zmladeným stromom alebo konárom?
F: V nasledujúcej vegetácii zo spiacich púčikov vyrastie množstvo rovných jednoročných výhonkov, ktorým, ako sme už spomenuli, hovoríme vlky. V ďalšom roku sa budú musieť preriediť, ponechajú sa len tie, z ktorých vyrastú nové mladé konáre. Zapestovanie nového konára je obdobné ako vytvorenie korunky pri výchovnom reze.

R: Poslucháč Severín Jamriška z Bánova nám píše, že má dve staré jablone s nízkou rodivosťou, ktoré chce vypíliť a vedľa nich posadiť mladé stromky. Pýta sa, či môže korene starých stromov ponechať v zemi?
F: Korene vypílených stromov by sa nemali ponechať v pôde, lebo ich môžu napadnúť drevokazné huby. Taktiež nie je vhodné na pozemok, kde dlhé roky rástli stromy, opäť stromy vysadiť, lebo pôda je vyčerpaná. Radím mu, aby tieto stromy radšej zmladil. Neviem o aké odrody ide, možno má vzácne krajové sorty, ktoré by bolo treba z úcty k tradícii ponechať a zmladením ich opäť privedie k plnej rodivosti.