Choď na obsah Choď na menu
 


NA ČO NEZABUDNÚŤ NA ZAČIATKU NOVEJ SEZÓNY

NA ČO NEZABUDNÚŤ NA ZAČIATKU NOVEJ SEZÓNY:

Ovocinárska sezóna je pred dverami a správny záhradkár bude mať s narastajúcou vegetáciou času čoraz menej. Skúsený ovocinár a spolupracovník mesačníka Záhradkár inžinier Marián Komžík vám poradí, čo by ste mali stihnúť ešte pred jej nástupom.
OPRAVA A SERVIS NÁRADIA. Nožnice dostali počas roka zabrať, preto im doprajte dôkladnú údržbu. Vhodné je úplne ich rozobrať a dôkladne vyčistiť každú súčiastku. Najskôr z nich šetrným spôsobom odstráňte všetky mechanické nečistoty. Prebrúste ich veľmi jemným brúsnym papierom tak, aby nedošlo k zbrúseniu trecích kovových častí. V prípade, že niektorý diel alebo časť je poškodená či opotrebovaná, nahraďte ich. Následne každý diel vydezinfikujte, napríklad silným alkoholom. Nožnice môžu byť zdrojom patogénov, ktorými si počas rezu môžete nechtiac infikovať zdravé stromy. Na záver jednotlivé diely jemne naolejujte. Podobne sa postarajte i o pílky, štepárske a ručné náradie na obrábanie pôdy. Nezabudnite ani na postrekovače.
VÝSADBA A DOSADBA. Pred nástupom vegetácie by ste mali urobiť výsadbu či dosadbu ovocných drevín. Marec a apríl sú optimálne obdobie. Vysádzajte radšej odolné odrody a pri výsadbe sa vyhnite počiatočným chybám. Najčastejšou z nich je nedostatočný povýsadbový rez, prípadne jeho úplná absencia, čo vedie k slabej ujateľnosti. Vysadené stromy upevnite o pevný kolík a pravidelne zalievajte. Porast udržujte v bezburinnom stave.
PRILÁKANIE UŽITOČNÉHO HMYZU. Naplno pokračujte v príprave priesad kvetov, ktoré sa využívajú v systéme podpory prirodzených predátorov. Vybrané druhy do porastov užitočný hmyz nielen lákajú, ale poskytujú mu tiež vhodné útočisko na rozmnožovanie či zásobu potravy v čase po odkvitnutí ovocných stromov. Mimoriadne vhodné na tento účel sú aksamietnice, využiť sa však dajú aj slnečnice, fenikel, kôpor či nechtík lekársky. Predpestované priesady môžete vysadiť priamo do radov stromov alebo do ich tesnej blízkosti.
 

APRÍLOVÉ VYDANIE ZÁHRADKÁRA. Ešte viac rád odborníka a tiež tipy na alternatívnu ochranu ovocných drevín nájdete v aprílovom vydaní mesačníka ZÁHRADKÁR, ktoré je práve v predaji. Nezabudnite prejsť prstom po titulke a vychutnať si jarnú vôňu kvitnúcich hyacintov. Áno, aprílová titulka Záhradkára vonia!
KUPÓN NA ZĽAVNENÉ VSTUPNÉ. Navyše vás čaká kupón na zľavnené vstupné na už 22. ročník tradičného veľtrhu potrieb pre záhradkárov v Trenčíne.
SPRÁVNY POSTUP. Chcete vedieť ako správne postupovať pri reze či vrúbľovaní? Praktické VIDEO návody a podrobné FOTO postupy nájdete na
 www.izahradkar.sk/videonavod

FARMÁRSKA REVUE. Tento víkend budeme Farmársku revue vidieť v sobotu o 14.00 h a v nedeľu o 11.00 h. Samozrejme, v oboch prípadoch na Dvojke RTVS. Venovaná bude týmto témam:
1. Vo sviatočnom vydaní vám výskumná pracovníčka VÚŽV v Nitre pripomenie, že ak si chcete kupovať šunku a nie vodu, treba si predovšetkým čítať etikety.
2. Ak sa budete inšpirovať našim receptom ne pečené jahňaťa, možno už na budúci rok ostane viac jahniat na Slovensku a menej ich pôjde do Talianska.
3. Študenti strednej poľnohospodárskej školy v Košiciach vám pripravili niekoľko inšpirácií na veľkonočné aranžmány.
4. V listárni budeme rozmnožovať ríbezle z odrezkov, ktoré sme si pripravili v zime.