Choď na obsah Choď na menu
 


PREČO JE DôLEŽITÝ PODPNÍK

3. 3. 2015

Martin Hazucha zo Serede sa nedávno opýtal otázky, ktorých odpovede sú veľmi dôležité pri pestovaní ovocných stromov. Som začínajúci záhradkár a chcel by som výstižnú odpoveď na moje otázky: Čo je to podpník, načo je potrebný pri pestovaní ovocných stromkov a prečo je jeho výber dôležitý?
RÝCHLOSŤ RASTU. Hoci sa to javí ako jednoduchá otázka, na ktorú pozná takmer každý odpoveď, pri mojej praxi sa ukázalo, že to tak vôbec nie je. Preto sa pokúsim čo najjednoduchšie na tieto otázky odpovedať pre tých, ktorým niektoré súvislosti nie sú jasné. Najprv si povedzme, že podpník je tá časť stromku, na ktorej máme naštepenú ušľachtilú odrodu. Možno ste nevedeli, že podpník je tá časť stromu, ktorá rozhoduje o rýchlosti rastu dreviny, ale určuje aj jeho veľkosť. Záleží, či je to slaborastúci alebo bujne rastúci podpník.
PÔDNE PODMIENKY. Ešte menej známa vec pre laikov a začiatočníkov je, že robí sa aj výber typu podpníka pre pôdne požiadavky - pre zamokrené alebo suché, ako aj ťažké pôdy. 
PODPNÍKY PRE JABLONE. Nebudeme si tu podrobne popisovať jednotlivé druhy podpníkov, ale pre jablone je to M9, M26, MM 106, MM 111 a A2.
PODPNÍKY PRE HRUŠKY. Pre hrušky sú vhodné dva podpníky - slaborastúci dula vhodný pre rovinaté terény a bujne rastúci hruška planá vhodná do svahovitých polôh. 
PODPNÍKY PRE KÔSTKOVINY. Medzi kôstkoviny zahŕňame slivky, marhule a broskyne. Patria sem bujne rastúci myrobalán, stredne rastúci St. Julien, ďalej sú to slaborastúce wavit, wangenheim a wadenswill, ktoré sú vhodné pre stromy tvarované ako štíhle vretená. Medzi stredne a bujne rastúce podpníky patria aj rubira a montclar, ale aj BSB - 1 a broskyňomandľa GF 677.
PODPNÍKY PRE ČEREŠNE A VIŠNE. Dlhoveké a veľké stromy rastú na na podpníku čerešňa vtáčia, stredne rastúci podpník je mahalebka a slaborastúci je Gisela 5.