Choď na obsah Choď na menu
 


Rýľovanie a orba s obracaním pôdy versus kyprenie bez obracania

28. 4. 2008

Rýľovanie a orba s obracaním pôdy versus kyprenie bez obracania

 

 

Zásadný rozdiel medzi oboma systémami je v tom, že orbou pôdu kypríme aj obraciame, čím horné vrstvy premiestnime do hĺbky a spodné vynesieme na povrch, zatiaľ čo kyprením bez obracania nemeníme pôvodné rozmiestnenie jednotlivých vrstiev. Pokiaľ pôdu nerýľujeme a všetky pozberové zvyšky nezapravíme do profilu, dochádza k premnoženiu dážďoviek a ďalšieho makroedafónu, ktorý nám vykonáva funkciu najlepšieho a hlavne najlacnejšieho pluhu. Orbou dokážeme zapraviť pozberové zvyšky ako aj organické hnojivá do pôdneho profilu bez zvyšku, čo je na pohľad pekné, ale neúčelné. Pri hlbokom zapravení organickej hmoty do pôdy dochádza k nevhodnému anaeróbnemu rozkladu. Pozberové zvyšky, ktoré sú zapracované plytko pod povrch a sčasti zostávajú na povrchu, vytvárajú silnú vrstvu, ktorá tvorí mulč, a tak dochádza k regulácii vlahových a teplotných pomerov pôdy, čo bude potrebné najmä pri postupujúcej aridizácii klimatických podmienok.

Ďalším negatívom obracania je drastický zásah do mikrobiálneho spoločenstva pôdy, ktoré je jedným zo základov pôdneho života a tým aj celkovej úrodnosti pôdy. V pôde žije obrovské množstvo druhov rôznych mikroorganizmov, z ktorých každý má špecifické požiadavky na svoje životné prostredie. Na základe toho jednotlivé druhy žijú v len v určitej hĺbke, v ktorej nachádzajú vyhovujúce podmienky; teda každá vrstva pôdy má svoje špecifické mikroorganizmy. Pri vertikálnom premiestnení vrstiev pôdy sa jednotlivé druhy mikroorganizmov dostanú do nevyhovujúcich podmienok. Mikroorganizmy majú v pôde len veľmi obmedzenú pohyblivosť a nedokážu sa vrátiť späť do svojej optimálnej hĺbky. Preto obrátením pôdy pri orbe a rýľovaní vážne narušíme celý mikrobiálny život v pôde. Potom trvá veľmi dlhú dobu, kým sa mikrobiálny život pôdy postupne vráti k normálu.

 

Postupným neprerušovaným a precíznym používaním kyprenia bez obracania dochádza ku:

- zvyšovaniu pôdnej úrodnosti,

- zlepšovaniu fyzikálno-chemických a biologických vlastností pôd,

- zlepšovaniu pôdnej štruktúry,

- takmer k zastaveniu vodnej a veternej erózie,

- k celkovému zlepšeniu ekologickosti rastlinnej výroby.

Musíme mať na pamäti, že orbovým spôsobom podporujeme mineralizáciu a plytkým spracovaním sa vytvára humózny horizont, ktorý eliminuje extrémne zrážky a sucho.

 

Ing. Ľubomír Pastucha, MKV SZZ Piešťany, pri príležitosti predvádzania kypriaceho náradia 24. 4. 2008

 
 

 

PortrétPosledné fotografie


Kontakt

admin:

ernestpetlak@gmail.com

vilo.zitnansky@gmail.com

Mail listArchív

Kalendár
<< október >>
<< 2018 >>
Po Út St Čt So Ne
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31