Choď na obsah Choď na menu
 


Signalizačná správa na 18. 4. 2008

22. 4. 2008

Signalizačná správa na 18. 4. 2008

 

Ovocné dreviny

            Pomerne častou chorobou egrešov, prípadne aj čiernych ríbezlí, je americká múčnatka egreša. Príznaky bývajú na listoch, stopkách listov, letorastoch a aj na plodoch najprv v podobe bielych múčnatých povlakov, ktoré neskôr hnednú. Napadnuté listy bývajú menšie a zdeformované, letorasty prestávajú rásť, rastové vrcholy zasychajú. Napadnuté plody sú nevzhľadné a majú nepríjemnú chuť. Skoro a silne napadnuté plody sa vôbec nevyvíjajú a zasychajú. Škodlivosť uvedeného ochorenia je v priamom zničení úrody, ale aj v slabšom raste a následne v náchylnosti na poškodenie zimnými mrazmi. Hube vyhovuje predovšetkým teplé počasie a vyššia alebo striedavá vlhkosť vzduchu. Optimálne teploty sú v rozmedzí 20-22oC. Šírenie podporujú vhodné teploty, dažďové prehánky, rosy a hmly. Výskyty obmedzujú trvalejšie dažde a nízke alebo príliš vysoké teploty v spojení s nízkou vzdušnou vlhkosťou. Pre obmedzenie choroby sú významné preventívne opatrenia, napr. výber vzdušných lokalít, vhodný, skôr širší spon výsadby, vyrovnaná výživa, najmä neprehnojovanie dusíkom, správny rez zabezpečujúci vzdušnosť krov a pod. Napadnuté rastlinné časti treba odstraňovať a vhodne likvidovať. Na rizikových lokalitách by nemali byť vysádzané náchylné odrody. Medzi stredne náchylné odrody patrí napr. Bílý nádherný, Citrónový obří, Industrie, Roman a Šolcova naděje. Silne ohrozené výsadby s pravidelnými výskytmi možno chemicky ošetriť už pred kvitnutím. Ďalšie ošetrenie sa odporúča ihneď po odkvitnutí, pri pokračujúcich vhodných podmienkach ešte raz, prípadne aj po zbere úrody. Povolený je jediný prípravok Discus. V každom prípade treba dodržať hygienickú ochrannú dobu pred zberom plodov. Plody s viditeľnými príznakmi je najlepšie mechanicky odstrániť, nakoľko zväčša ani chemický zásah už nezníži ich napadnutie.

            Nepríjemným škodcom jabloní a hrušiek je méra jabloňová, resp. méra hrušková. Škodia larvy, ktoré na jar cicajú na spodných častiach stopiek rozvíjajúcich sa listov a kvetenstiev a zlepujú ich „medovicou“, následkom čoho sa zle vyvíjajú a deformujú. Pri mére jabloňovej je prah hospodárskej škodlivosti pri zistení 100 a viac lariev na 100 listových alebo kvetových ružíc. Je zasiahnuteľná aj predjarným postrekom vo fáze zeleného až ružového kvetového púčika. Ochrana proti mére hruškovej je ťažšia, pretože má za rok 3 až 4 generácie. Povolený je iba prípravok Nomolt 15 SC, ktorý je vhodné kombinovať spolu so zmáčadlom Silwet L 77 na zvýšenie priľnavosti. Ošetruje sa na konci kvitnutia a o 2 týždne neskôr. Prirodzenými nepriateľmi mér sú dravé bzdochy, lienky, zlatoočky, ucholaky, mravce a pavúky.

 

Zelenina

            V blízkom čase sa začne rojiť aj mínerka pórová. Poškodzuje najmä cibuľu z jesennej alebo skorej jarnej výsadby. Termín chemickej ochrany bude včas oznámený.

 

 

Z podkladov ÚKSÚP pripravil Miestny koordinačný výbor SZZ v Piešťanoch, 18.4.2008