Choď na obsah Choď na menu
 


VINICA V JANUÁRI

19. 1. 2015

VINICA V JANUÁRI.

   Neexistuje vari jediný mesiac v roku, keď vinohradník nemá manuálnu prácu priamo vo vinici. Aké práce sa dajú robiť počas jedného z najchladnejších mesiacov roka?
PRIPRAVUJEME A PLÁNUJEME. Venujeme sa prípravám na ďalšie obdobie a to oprave konštrukcií, údržbe náradia a techniky. Pripravujeme a nakupujeme materiál, plánujeme, dopĺňame záznamy, študujeme odbornú literatúru. Práve teraz je čas na všetko, čo sme po celý rok odkladali.
AK POČASIE DOVOLÍ. Počas krajších a teplejších zimných dní môžeme robiť opravu konštrukcií a drôteniek, na ktorých pestujeme vinič. Vymeníme, upevníme, pospájame pretrhnuté a došponujeme poškodené a zničené drôty. Skontrolujeme oplotenie. Samotné koly a stĺpiky asi nevymeníme teraz. S týmito prácami budeme musieť počkať na priaznivejšie počasie.
VINIČ SAMOTNÝ. Kmienky viniča môžeme očistiť od prestarnutej kôry, ktorá sa z nich lúpe v dlhých pásoch. Odstránime lišajníky a machy, ktoré sa hojne vyskytujú na starších kroch. Vypílime, vyklčujeme kry, ktoré sme si označili ako nevhodné. Ide o klče poškodené, choré, staré, ale aj pre nás nevyhovujúce odrody, ak ich nevieme preštepiť.
Viac si môžete prečítať v článku Jána Fialu Vinica v januári v najnovšom vydaní časopisu DOMA V ZÁHRADE, ktorý už nájdete vo všetkých novinových stánkoch.