Choď na obsah Choď na menu
 


Záhradkárčenie ich ešte láka

22. 4. 2008

Roľnícke noviny – 18.4.2008

Záhradkárčenie ich ešte láka

TRENČÍN - Pätica špecializovaných výstav pritiahla v uplynulých dňoch návštevníkov z blízkeho i zo vzdialenejšieho okolia na trenčianske výstavisko. Na podujatiach Záhradkár, Včelár, Zdravý životný štýl, Keramika a sklo a Poľovníctvo -rybárstvo sa prezentovalo 211 vystavovateľov zo Slovenska i zo zahraničia.

Najväčším lákadlom pre verejnosť bol už tradične 14. ročník veľtrhu Záhradkár. Stovka domácich, ale aj desiatka zahraničných producentov a distribútorov prezentovali úžitkové i okrasné rastliny, záhradnú mechanizáciu, náradie, záhradný nábytok, skleníky, fóliovníky či prípravky na výživu a ochranu porastov. Mnohí záujemcovia si vypočuli prednášky na záhradkárske témy a zároveň sa poradili s odborníkmi. Žiaci stredných záhradníckych škôl zasa pripravili ukážky aranžovania kvetov. Ženy sa sústreďovali najmä okolo stánkov s črepníkovými a rezanými kvetinami, rýchlo sa však míňali tiež výpestky ovocných stromčekov, najmä jabloní.

Podujatie bolo aj akýmsi lakmusovým papierikom súčasných trendov v záhradkárstve. „Hoci mladší možno uprednostňujú okrasné rastliny, štvorároví záhradkári pestujú aj úžitkové druhy, takže je to vyrovnané,“ hovorí Katarína Kettmannová zo Slovenského zväzu záhradkárov. „Ovocie vypestované vo vlastnej záhrade je predsa len chutnejšie a dlhšie vydrží, ako to, ktoré kúpite v hypermarkete,“ dodáva.

Veľká tlačenica bola aj vo včelárskom pavilóne. Medomety, úľové rámiky, medzistienky a iné pomôcky, rôzne druhy medu, medoviny či liečivých prípravkov zo včelích produktov tu prezentovalo 13 vystavovateľov. Na inom mieste si chovatelia vypočuli najnovšie poznatky o zdravotnej situácii včelstiev, racionálnom kočovaní, propagácii značky Slovenský med, ekonomike rodinných včelárskych fariem a podobne.

Podľa Ľudovíta Gála, predsedu Slovenského zväzu včelárov, každá výstava znamená pre včelára prínos nových vedomostí. „Dá sa povedať, že získavame rozum zadarmo. Táto doba prináša aj zmenu v technológii včelárenia. Globálne klimatické zmeny niektorí chovatelia podceňujú. Nárast teplôt o niekoľko desatín stupňa Celzia alebo aj o celé stupne v letnom období, nespôsobuje také veľké škody ako veľmi teplé zimy, kedy sa v úľoch rozširuje klieštik,“ pripomína Ľ. Gál.

Premiéru v meste Matúša Čáka mala výstava Poľovníctvo – rybárstvo, na ktorej sa prezentovalo 14 vystavovateľov. Pozornosť dospelých a najmä detí upútali trofejné exponáty, vystúpenia trubačov i kynologické ukážky. „Návštevníci sa mohli oboznámiť s najrozšírenejšími druhmi lovnej zveri a vtáctva v našom regióne. Ide o jeleniu a srnčiu zver, diviaky, ale sú tu tiež nové druhy, ktoré k nám boli dovezené, napríklad daniel škvrnitý,“ uviedol Pavol Arpáš, predseda Regionálnej organizácie Slovenského poľovníckeho zväzu, Trenčín. „Sme prekvapení, že mnohé deti vidia niektoré zvieratá asi prvýkrát,“ dodáva.

Zdravie, relax a celková vyváženosť osobnosti, tak znelo motto 10. ročníka výstavy Zdravý životný štýl, na ktorej sa predstavilo 70 firiem.

MÁRIA INŠTITORISOVÁ