Choď na obsah Choď na menu
 


ZIMNÁ CHVÁLA BAZY

19. 1. 2015

ZIMNÁ CHVÁLA BAZY.

Sú dreviny, ktoré dokážeme spotrebovať takmer bezo zvyšku od koreňov až po drevo, kôru, listy, plody a kvety. Každý mesiac sa časopis DOMA V ZÁHRADE bude podrobne venovať jednej z nich. V pláne je písať podrobne o čerešni, vŕbe, moruši a ďalších. Prvý diel je venovaný baze.
Jednou z najnedocenenejších a najosožnejších rastlín našich končín je baza čierna (Sambucus nigra). Je to všestranne užitočná drevina, určujúca a dotvárajúca ráz našej krajiny. Je neodmysliteľnou súčasťou lemov a navážok, rastie pri stodolách, v záhradách, pri ihriskách, na záhumienkoch, v parkoch i vo svetlých lesoch. Sprevádza človeka obdobiami prosperity, ale aj rokmi nepriazne, počas ktorých sa naplno prejavuje jej neuveriteľný potenciál. Aké je využitie bazy?
KVET BAZY. Robí nám radosť dva-, tri-, či vlastne až štyrikrát do roka. Podľa toho, ktorú časť bazy vieme využiť. Prvý raz nás poteší nádherne voňajúcimi kvetmi. Kvet bazy je droga mimoriadnej dôležitosti. Zbiera sa ľahko, ale sušenie si vyžaduje istú rutinu. Najlepšie je sušiť ich na šnúre v tieni a hneď po dôkladnom preschnutí odrhnúť zo stopky a dobre uzavrieť v tmavom skle. Môžeme ich pripravovať aj ako jedlo. Vysmážané bazové kvety v palacinkovom cestíčku sú obľúbenou pochúťkou.
PLODY BAZY. Plody sú za surova mierne jedovaté. To je dobrý príklad, že nie všetko, čo jedia vtáky, je bezpečné aj pre človeka. Plody bazy dobre tíšia bolesti nervového pôvodu. Či už sú to bolesti trojklaného nervu, sedacieho svalu alebo vyskočenie medzistavcovej platničky. Ak vás ľudovo povedané seklo v krížoch, spomeňte si na bazu. Z plodov môžeme pripravovať sirupy i kompóty. Získava sa z nich farbivo. V severnom Nemecku sa z nich dokonca pripravuje polievka.
                Viac o baze a jej úžasných účinkoch pri zlepšovaní zdravia si môžete prečítať v najnovšom čísle časopisu DOMA V ZÁHRADE, ktorý nájdete na všetkých novinových stánkoch iba za 0,60 €. Časopis Doma v záhrade si môžete objednať aj telefonicky na čísle 02/323 777 77 alebo emailom na predplatne@petitpress.sk, alebo poštou na adrese: Petit Press, a. s., distribučné oddelenie, Lazaretská 12, 814 64 Bratislava. Predplatné je iba 6,60 eura na celý rok.

 
 

 

PortrétPosledné fotografie


Kontakt

admin:

ernestpetlak@gmail.com

vilo.zitnansky@gmail.com

Mail listArchív

Kalendár
<< október >>
<< 2018 >>
Po Út St Čt So Ne
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31